Firebird Nedir ? Nasıl Kurulur ?

Çalıştığımız firmada entegrasyon local bir veritabanını cloud bir sistemdeki kullanıcı havuzuna aktarabilmek adına desktop uygulaması c# yazıldı fakat bağlanılması gereken veritabanı firebird olduğu için yeni şeyler tecrübe ettik. c# ile firebird veritabanına bağlanırken edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizinle paylaşmak isterim.

Firebird Nedir ?

Firebird Interbase 6 kodları üzerine geliştirilmiş ücretsiz bir SQL veritabanıdır. FireBird bir SQL veritabanı olması dolayısıyla paradox ve MySQL gibi veritabanlarında olmayan transaction, SP, trigger gibi yapıları desteklemektedir. Bu da işinizi çok daha güvenli ve kolay kılmaktadır. Kurulum bakımından kolay ve dosya boyutu küçüktür.

Firebird Kurulumu

Firebird’ün kendi sitesi olan  https://www.firebirdsql.org/en/server-packages/  adresinden firebird’ü indiriyoruz ben önce Firebirdün V3.0 versiyonunu indirdim kurdum fakat C# bağlantısını yapamadım. Bu paylaşacağım kodları V2.5 de çalıştırdım o yüzden sizinde V2.5 indirin. Sonra yok efendim bu kodlar çalışmıyor demeyin 😀  İndirdikten sonra kurulumu yaparken password kısımını masterkey olarak yazın. Bu şekilde kurulum yaptıktan sonra firebird ü çalıştırın. Hizmetler kısımından firebird serverin çalışıp çalışmadıgını kontrol edebiliriz.

Teşekkürler Yakup Durmuş

“Firebird Nedir ? Nasıl Kurulur ?” için 4 yanıt

 1. merhaba;
  ahmakça bir karar alıp, basit olsun diye düşündüğüm ve sqlite üzerinden çalıştığım bir projem var.
  giderek profesyonel düşünmeye başladığım ve buda olsun diye eklediğim nice şeyleri bir kenara bıraksak, c# üzerinden dinamik form ve raporlama yapıları kurmak aylarıma maal olmuştu.
  sqlite kızmak doğru değil tabi, adamlar profesyonel değil basit ve pratik bir database tasarlamışlar. ve nitekim birçok konuda kesinlikle kurtarıcıdır benim için.
  şimdi firebird üzerinden hem database şemasını hemde mevcut projemi birlikte geliştirmem gerekiyor.
  bana bu firebird ile ilgili ve maalesef türkçe bir kaynak lazım. ve özellikle tasarlaması tamamlanmış bir taraftan da deneme kayıtlar yapılmış bir firebird database içinden sadece mimarisini(şemasını) alabilmeyi mümkün kılan detaylı bir kitapçık. video olsun istemiyorum çok zaman alıyor.

  1. Merhaba Veysel

   Yapmak istediğin tam olarak nedir anlayamadım.
   Fakat sana şöyle bir tavsiyem olacaktır.
   Yapı biraz büyük veya büyüyecek durumda ise MySQL veya MsSQL gibi veritabanı sistemleri ile çalışman daha kolay ve hızlı olur.
   Firebird paylaşımları bizim entegrasyon projemizde sadece bağlanıp Select sorgusu yaparak bilgi çektiğimiz bir projede kullandık.
   Çok fazla benimde bilgim yok.
   Türkçe kaynak hep problem zaten. 🙂
   Tavsiyem MsSQl veya MYSQL olacaktır.

 2. merhabalar,
  paylaştığınız makale üzerine size bir sorum olacak, benim kullandığım sistem Windows 64 bit fakat müşterim firebird database kullanıyormuş ve sistemleri 32 bit, firebird kurdum fakat merak ettiğim şey şu, ben projemde 64 bit firebird ile c# üzerinden uyarlama yazacağım, fakat müşterim 32 bit sistem kullanıyor, böyle sıkıntı olur mu veya ne yapmam lazım.
  yardımın için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hasan;

   Herhangi bir problem olmaması gerekiyor. Eğer x32 üzerinde yazdığın programı çalıştıracaksan x64 ve x32 bit uyumlu olarak programını geliştirmelisin.
   x64 farklı bir bilgisayar üzerinde çalışıp x32 üzerindeki database e bağlanacaksan problem yaratacağını sanmıyorum.

   teşekkürler, iyi günler dilerim..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: