Sublime Text 3 Üzerinde PHP İle PHP Build Etme

Bir önceki yazımda ( Sublime Text 3 Üzerinde Node İle Javascript Build Etme ) Javascript için ufak bir geliştirme yapmıştık. Şimdi ise PHP için yapalım.

Yine Javascript’te olduğu  gibi PHP’de de  CTRL+B komutu ile işlemler yürüyor. Tek fark olarak dosya bazlı Build işlemi gerçekleştiği için tüm script çalışmayabilir.  Framework kullanıyorsanız bahsettiğim gibi sadece o sayfa derlenir Syntax hatası olup olmadığını görebilir.

Fakat PHP öğrenmeye yeni başlayanlar veya ufak tefek kod parçalarını test etmek için gerçekten güzel bir uygulama. Denemenizi tavsiye ederim..

Bu işlemler için öncesinde Xampp ( Wamp vs. de olabilir, yeter ki PHP derlesin ) indirip kurmalısınız.  Tabi bu Windows tabanlı sistemde anlatılmaktadır.
ST3 ‘ü açtıktan sonra Tool > Build System > New Build System açarak yeni bir build ekliyoruz. Açılan sayfayı temizleyip aşağıdaki kodlarımızı yazıyoruz.

{
   "cmd": ["C:\\xampp\\php\\php.exe", "$file"],
   "selector": "source.php",
   "file_regex": "php$"
}

Windows kullanıcıları için dikkat etmesi gereken ise CMD php.exe dosya yoludur. Benim bilgisayarımda “cmd”: [“C:\\xampp\\php\\php.exe”, “$file”],  bu şekilde olduğundan dosya yolunu BackSlash yöntemiyle yazmanız gerekebilir.
Linux dağıtımları kullananlar için ise kullanılan dağıtıma göre aşağıdaki kod benzerlikle kullanabilirsiniz.


{
  "cmd": ["php", "$file"],
   "selector": "source.php",
   "file_regex": "php$"
}

Ayrı ayrı PHP versiyonlarınız bulunuyor ise ( php53, php54, php56, php70 vs. ) CMD satırında verdiğiniz path / yolun doğru olduğundan emin olun..

Mantık basit. Kullanım kolay. Hayat kurtarıcı. 🙂
KAYNAK

Bir Cevap Yazın