Windows Server Arayüz Giderse Geri Getirme

Windows bir sunucunuz var ve ayarları ile oynarken ( Genellikle server ayarları ile oynamanızı tavisye etmem. Fakat en iyi tecrübe şeklidir 🙂 ) yeniden başlatma isteği gelir ve ne olduğunu okumadan EVET’e basarsanız neler mi olabilir. Birçok şey olabilir. Gün içerisinde yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kenarda köşede kalmış sadece bazı işlemleri yapmak için kullandığım bir Windows sunucu vardı. RDP ( Remote Desktop Protocol | Uzak Masa Üstü Bağlantısı ) olarak kullanıyordum. Üzerinde test için IIS ( Internet Information Services ) kuruluydu. Windows özelliklerinden IIS’i kaldırırken çok fazla dikkat etmeden kaldır sihirbazını kullanarak kaldırığımda sistem benden yeniden başlatma istedi. Ne mi oldu ? Aşağıdaki gibi birşey oldu.

windows-server-cli

Ne mi olmuştu ? Windows özelliklerinden Grafik Arayüzü’nüde kaldırmıştım. Ufak bir dikkatsizlik. Sistem yeniden açıldığında ilk aklıma gelenler masa üstündeki belgelerin / klasörler duruyormuydu acaba. Heyecan yapmadan Google de arama sonrası aşağıdaki gibi bir sonuca ulaştım.

Böyle bir durum karşısında heyecan yapmanız. En azından benim sistem geri geldiğinde masa üstü olduğu gibi duruyordu. Bu arada nasıl kaldırıldığını anlatmıyorum. Google üzerinde anlatımları mevcut. Nasıl geri getirileceği konusunda da anlatımlar mevcut fakat paylaşmak istedim.

Şimdi gelelim bu durumu düzeltmeye;
CLI ekranında aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

   • powershell
   • Add-WindowsFeature Server-Gui-Shell, Server-Gui-mgmt-infra
   • Install-WindowsFeature Server-Gui-Shell, Server-Gui-mgmt-infra
   • shuwdown -r -t 00

Her iki işlem sırasında da yani Özellik kaldırma ve ekleme sırasında sunucu kaynaklarına bağlı olarak işlem süresi uzun veya kısa sürebilir. Sabrın sonu selamettir diyorum. Ben uzun bir süre bekledim diyebilirim 🙂

Sonuç olarak bu tarz durumlarda heyecan yapmayınız. Sakin olup araştırma yapınız. Hele birde benim gibi yedeğiniz bulunmuyorsa mümkün olduğunca sakin kalın. 🙂

Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=JMsMywkee9g

Bir Cevap Yazın